Jak udekorować stół na Wigilię firmową?

Organizacja Wigilii firmowej to nie tylko doskonała okazja do wspólnej integracji z innymi współpracownikami i podziękowania za kolejny rok wspólnej pracy, ale też do pokazania się z jak najlepszej strony partnerom i klientom biznesowym. Boże Narodzenie to niezwykły okres w roku, który w większości z nas budzi dobre skojarzenia. Jest to także wyjątkowa okazja, do tego, aby wspólnie celebrować zbliżające się święta, a także, by pracownicy mogli wejść w kolejny rok pełni zapału i sił do pracy.

Ze względu na to, że Wigilia firmowa jest organizowana zazwyczaj na kilka dni przed właściwymi świętami, należy zatroszczyć się o odpowiednią atmosferę. Jednak należy też pamiętać, aby jednocześnie zachować firmową etykietę. Stół znajduje się w centrum wydarzeń, dlatego wśród osób organizujących taką uroczystość w przedsiębiorstwach często pojawia się pytanie: jak udekorować stół wigilijny?

Stół wigilijny – jak go udekorować?

Jak udekorować stół na Wigilię firmową

Chociaż udekorowanie stołu wigilijnego może wydawać się zadaniem prostym, wcale takim nie jest. To właśnie przy nim świętuje się najważniejszy okres w roku spędzany w gronie rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Przygotowanie odpowiednich dekoracji na stół wigilijny w firmie może poniekąd przypominać te stosowane w domowym zaciszu, ale obowiązuje tutaj wiele dodatkowych zasad, które odróżniają je od domowej swobody i dowolności ze względu na to, że jest to miejsce biznesowe, w pewien sposób reprezentatywne.

Zdjęcia wykonane podczas Wigilii firmowej mogą znaleźć się na tablicy ogłoszeń, stronie internetowej firmy w dziale z aktualnościami lub galerią zdjęć, mediach społecznościowych przedsiębiorstwa czy wielu innych miejscach – nie wspominając już o tym, że na klientach czy partnerach biznesowych ma wywołać to odpowiednie wrażenie. Co więcej, ma również umilić czas pracownikom, a jednocześnie nadać rangi wydarzeniu. Dlatego należy pamiętać o trzech istotnych kwestiach, planując udekorowanie stołu wigilijnego w firmie: nakrycie odpowiednim obrusem, właściwe ułożenie starannie dobranej zastawy stołowej oraz zadbanie o odpowiednie dekoracje mające za zadanie umilić czas partnerom biznesowym i współpracownikom.

Wybór nakrycia do udekorowania stołu wigilijnego

Planując udekorowanie stołu wigilijnego na firmowe wydarzenie należy przede wszystkim rozpocząć od wyboru odpowiedniego nakrycia w postaci obrusu lub bieżnika. Do klasyki należą białe obrusy, które idealnie sprawdzą się nie tylko podczas okresu bożonarodzeniowego, ale również na inne okazje. Jeśli chcemy, aby nakrycie miało bardziej świąteczny akcent, można pokusić się o złote obszycie brzegów czy też wzorki w kolorze czerwonym, zielonym i srebrnym, co nieodłącznie przywodzi na myśl Święta Bożego Narodzenia. Z kolei celując w mniej klasyczną, a bardziej nowoczesną aranżację, warto zadbać o specjalne świąteczne obrusy reklamowe wykonane metodą druku sublimacyjnego wielkoformatowego, jakie znaleźć można w naszej ofercie. Oprócz typowo świątecznych motywów można również zamieścić na nich logo firmy. Realizujemy również personalizowane zamówienia, nawet te składające się z nakryć w kilku sztukach.

Ciekawsze i bardziej nowoczesne od klasycznych rozwiązania pozwalają urozmaicić ten czas. Obecne trendy pokazują, że wiele firm poszukuje zielonych, czerwonych, czy nawet złotych obrusów z logo. Badania konsumenckie dowiodły, że takie kolory przez większość osób są pozytywnie odbierane w okresie bożonarodzeniowym. Dodatkowo pomogą one w zwróceniu większej uwagi na stół, wyróżniając go na tle całego pomieszczenia, a także sprawią, że będzie on nawet wizualnie odbierany jako główny punkt całego wydarzenia. Jednak w tym przypadku warto pamiętać, żeby nie wybierać bardzo wzorzystego obrusu do udekorowania stołu wigilijnego, który w połączeniu ze zdecydowaną kolorystyką może wydać się zbyt przytłaczający. Dlatego decydując się na obrus w którymś z tych kolorów i ze świątecznymi motywami, lepiej wybrać te z drobnymi aplikacjami, które jedynie będą akcentować całe nakrycie.

W przypadku wyboru bardziej zdecydowanego koloru niż klasyczna biel, warto również pokusić się o bieżnik – jeśli stół wigilijny jest ładny sam w sobie (np. widać na nim drewniane słoje) można stosować go samodzielnie. Jeśli nie, można położyć go na obrus w zdecydowanym kolorze, pozbawiony aplikacji. Dobrze będą komponować się takie zestawienia, jak: czerwień – złoto, zieleń – srebro bądź czerwień – zieleń. Można również przystroić go kilkoma bieżnikami ułożonymi w poprzek na całej szerokości stołu.

Jak udekorować stół wigilijny wybierając zastawę?

Podczas rozważań, jak udekorować stół wigilijny, na etapie wyboru odpowiedniej zastawy stołowej warto pamiętać, że najlepiej sprawdzi się klasyka. Biała zastawa będzie pasowała do każdego rodzaju nakrycia w postaci obrusów czy bieżników, a dodatkowo będzie ją można wykorzystać przy innych okazjach, jak świętowanie 10-lecia przedsiębiorstwa, obiady i kolacje firmowe, lunche biznesowe oraz inne, co czyni to rozwiązanie bardzo ekonomicznym.

Jeśli chcemy jednak nadać finezji, można wybrać nakrycia złote czy srebrne, co doda elegancji całemu wydarzeniu. O ile białe naczynia nie sprawdzą się przy białym obrusie, o tyle nie będą przytłaczać tych w bardziej intensywnych kolorach. Z kolei złote czy srebrne będą mogły pasować do wszystkiego, o ile dobierze się odpowiednie dekoracje – takie kolory będzie można również wykorzystać przy innych okazjach.

Dekoracje na stół wigilijny

Chcąc dopełnić świątecznej aranżacji stołu na Wigilię firmową, należy zadbać również o odpowiednie dekoracje i inne akcenty. Czym byłaby Wigilia firmowa bez chociażby niewielkiej, symbolicznej choinki? Niezależnie od jej rozmiaru, powinna ona stać nieopodal stołu czy bezpośrednio na nim, aby nie utrudniać widoczności świętującym czy nie przeszkadzać w sięganiu po potrawy – przewrócenie wysokich ozdób może popsuć klimat wydarzenia. Za to, jak najbardziej mile widziane są nieduże świeczki rozstawione wzdłuż całego stołu. Z kolei decydując się na inne dekoracje na stół wigilijny, można wybrać serwetniki w kolorze srebrnym, złotym lub z motywem nawiązującym do świąt. Bardzo duży wpływ na elegancję będą miały również złote lub srebrne obręcze na duże, materiałowe serwety, co dodatkowo podniesie rangę całego wydarzenia. Oczywiście nie może zabraknąć serwetek ze stonowanymi świątecznymi motywami. Warto jednak pamiętać, aby unikać infantylnych ozdób, które sprawdzają się w domowym zaciszu, ale są passe na Wigilii firmowej, jak chociażby bałwanki, dziadki do orzechów, renifery i inne tego typu ozdoby.

Najważniejsze zasady:

 • niezbędnym elementem dekoracji stołu jest obrus – w klasycznym, białym odcieniu lub bardziej wyrazistym: zielonym, czy też czerwonym, oprócz tego zastawa, dopasowana kolorystycznie do obrusu, bożonarodzeniowe serwetki oraz świece;
 • ciekawym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na obrus z naniesionym logo firmy;
 • pamiętaj o równowadze: jeśli obrus jest dekoracyjny, postaw na minimalistyczną zastawę;
 • jeśli decydujesz się na gładki, mniej ozdobny obrus, zastawa może być bardziej zdobna;
 • pamiętaj o dodatkach: obręczach na serwetki, świecach i dekoracjach;
 • pamiętaj o wygodzie: zadbaj, by każdy z uczestników miał wystarczająco dużo miejsca – to bardzo ważne, ponieważ pracowników nie łączą zażyłe relacje i każdy powinien mieć komfortową przestrzeń;
 • obrus dobierz tak, by brzegi zwisały nie mniej niż 15 a nie więcej niż 25 centymetrów z każdej strony;
 • jeżeli twój stół ma nietypowy rozmiar, zamów dokładnie taki, jak potrzebujesz – w Graffiti Print produkujemy dowolne rozmiary obrusów,
 • wybierając obrus, zwróć uwagę na to, czy materiał jest satynowy (błyszczący) czy też matowy. Satynowe obrusy są bardziej eleganckie i wykwintne, a kolory wydrukowane na nich wyglądają na głębsze i bardziej wysycone;
 • spersonalizowane obrusy, czyli obrusy na zamówienie możesz dokładnie dopasować do estetyki, którą pragniesz wyeksponować – pamiętaj jednak o zasadzie harmonii i zwróć uwagę na to, jakie krzesła dobierzesz do stołu.
 • jeśli dobrze znasz ludzi, którzy wezmą udział w spotkaniu, zadbaj o podpisanie miejsc, aby uniknąć niezręcznych sytuacji i zadbać o dobrą atmosferę