Druk sublimacyjny – wszystko co warto o nim wiedzieć

Mianem druku sublimacyjnego określa się technikę druku wykorzystującą zjawisko sublimacji. Wydruk jest wykonywany przy pomocy specjalnych atramentów na bazie wody, z wykorzystaniem papieru transferowego. Następnie w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem przenosi się go na przedmiot pokryty specjalnym lakierem poliestrowym. Z pomocą druku sublimacyjnego wykonać można wysokiej jakości nadruk na tekstyliach, kubkach porcelanowych czy blachach aluminiowych, ale też banery z nadrukiem, flagi reklamowe, namioty reklamowe, pufy z nadrukiem oraz parasole z nadrukiem.

Najważniejsze zagadnienia:

  • Druk sublimacyjny jest techniką nanoszenia wzorów i grafiki wykorzystującą zjawisko sublimacji – nadruki nanosi się na różnych podłożach, jak chociażby tekstylia.
  • Głównymi zaletami druku sublimacyjnego są: wysoka jakość i trwałość nadruku, niskie koszty oraz nieszkodliwość dla zdrowia i środowiska naturalnego.
  • Do druku sublimacyjnego wykorzystuje się specjalistyczne modele drukarek atramentowych oraz dedykowany tusz i papier.

Druk sublimacyjny – co to takiego?

Druk sublimacyjny to prosta i skuteczna technika druku cyfrowego wykorzystywana do przenoszenia grafik i obrazów na różnego rodzaju polimerowe powierzchnie. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku rozmaitych materiałów promocyjnych, takich jak koszulki zawierające dużą ilość włókien poliestrowych, kubki czy podkładki pod mysz. Jego unikalne właściwości to zasługa bazowego procesu chemicznego.

Tusze sublimacyjne są tak naprawdę barwnikami wiążącymi się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. W czasie dociskania wzoru do tkaniny w termoprasie barwnik ulega podgrzaniu. Na skutek tego zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy. Dodatkowo włókna poliestrowe otwierają się i przyjmują barwnik. Ten z kolei przenika do ich wnętrza, zamiast osadzać się na powierzchni. W momencie, w którym ustaje działanie wysokiej temperatury, włókna ulegają ponownemu zamknięciu, przyjmując trwale barwnik sublimacyjny. Efekt – wyrazisty obraz wtłoczony w tkaninę, wyglądający tak, jakby został na niej nadrukowany.

Główne zalety druku sublimacyjnego

Jakie są najważniejsze atuty druku sublimacyjnego? Technika ta podbiła rynek poligraficzny. Świadczy o tym chociażby nieustannie rosnąca liczba firm oferujących tego typu usługi. Pierwszą jej zaletą jest wysoka jakość oraz trwałość. Technika ta pozwala bowiem uzyskać wyraziste kolory i ostre kontury nadruku, z uwzględnieniem poszczególnych odcieni oraz przejść tonalnych. Nadruki wykonywane za pomocą metody sublimacji są niezwykle trwałe. Z czasem nie blakną, nie kruszą się i nie spierają. Ubrania, na których się znajdują, można bez obaw prasować i suszyć. Co więcej, nadruk sublimacyjny jest odporny na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, jak chociażby opady. Co za tym idzie – omawiana technika jest bardzo często wykorzystywana do zadrukowania przedmiotów mających znajdować się na świeżym powietrzu, czyli np. na flagach. Barwniki sublimacyjne są wytwarzane na bazie nie rozpuszczalnika, lecz wody. Co za tym idzie – są w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Wydruki powstałe z wykorzystaniem omawianej metody nie wydzielają jakiegokolwiek zapachu i nie przyczyniają się do zatykania włókien tkaniny, dzięki czemu skutecznie przepuszcza ona powietrze. Technologia, jaką jest druk sublimacyjny, nie wymaga kosztownego, specjalistycznego sprzętu. Zadrukowanie pojedynczych przedmiotów jest tu równie opłacalne, co dużych nakładów. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że metoda sublimacyjna znajduje zastosowanie w przypadku rozmaitych podłoży – od koszulek, kubków i obrusów, aż po piórniki, plecaki, smycze czy czapki. Druk sublimacyjny na tkaninach to niezwykle popularne rozwiązanie. Klient ma możliwość samodzielnego zaprojektowania wzoru do nadrukowania – to właśnie projekt jest pierwszym elementem, pozwalającym uzyskać oczekiwany przez klienta efekt.

namiot reklamowy

Druk sublimacyjny – szczegóły techniczne

Do druku sublimacyjnego wykorzystuje się wybrane modele drukarek atramentowych. Co ważne, w procesie drukowania nie mogą one osiągać wysokiej temperatury. Na sklepowych półkach spotkać można sprzęt pozwalający na druk obrazów o różnej wielkości, nie tylko A4. W komplecie wraz z drukarkami znajduje się również dedykowane oprogramowanie wyposażone w funkcję korygowania barw, która to pozwala na wierne dopasowanie obrazu znajdującego się na ekranie do rzeczywistych barw, jakie uzyskać będzie można po wydruku na tkaninie. Oprogramowanie tego typu w automatyczny sposób odwraca obraz. Związane jest to z tym, że wzór stanowić musi jego lustrzane odbicie. Technika ta wymaga specjalistycznych tuszów oraz papieru. Termoprasy są dostępne w różnych wielkościach. Najważniejsze, aby były wyposażone w funkcję utrzymywania stałej temperatury na poziomie 180-200 stopni Celsjusza. Jak krok po kroku wygląda taki druk?

  • Przygotuj obraz i wydrukuj go na papierze do sublimacji.
  • Ustaw temperaturę termoprasy na 180-200 stopni, a czas na 50-60 sekund. Na spodniej części prasy rozłóż folię teflonową.
  • Połóż na termoprasie koszulkę (nie może mieć fałdek ani zagnieceń).
  • Na koszulce połóż wzór do odbicia, a na wierzch drugą folię teflonową.
  • Lekką lub średnią siłą docisku prasuj przez 50-60 sekund.
  • Urządzenie wyda sygnał dźwiękowy, gdy upłynie wyznaczony czas prasowania. Wówczas jak najszybszym, płynnym ruchem zdejmij z koszulki kartkę ze wzorem.
  • Na koniec zdejmij koszulkę z prasy i poczekaj do ostygnięcia.

Gotowe!