Zasady prezentowania flagi państwowej/ narodowej 1

Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową?

1. Pamiętaj, by Twoja flaga godnie się prezentowała: zadbaj, by była czysta i odprasowana.
2. Jej barwy powinny być czytelne. Nie wieszaj postrzępionych, wyblakłych i podartych flag.
3. Flaga państwowa/ flaga narodowa powinna wisieć tak, by po zmroku była oświetlona, w innym wypadku powinieneś zdjąć ją po zmierzchu.
4. Jeśli wieszasz więcej niż jedną flagę, pamiętaj, że Twoja flaga narodowa ma pierwszeństwo, oznacza to także, że jako pierwsza jest wciągana na maszt, a jako ostatnia z masztu zostaje opuszczona.
5. W dni deszczowe i w trakcie bardzo silnego wiatru zrezygnuj z wywieszania symboli narodowych/ państwowych. Szczególnie podczas burzy, wichury lub śnieżycy.
6. Podczas wieszania i zdejmowania flagi należy zadbać, by nie dotknęła podłoża (ziemi, bruku itd.).
7. Flagi nie wolno używać do innych celów niż prezentacja symbolu narodowego, np. nie wolno przykrywać nią stołu ani stosować jako opakowania do innych przedmiotów.
8. Nie rysuj na fladze, nie umieszczaj na niej żadnych napisów ani dodatkowych grafik czy ozdób!
9. Jeśli kupiłeś nową flagę, to tę wysłużoną powinieneś zniszczyć w odpowiedni sposób. Najlepiej rozedrzyj oba pasy, by rozdzielić barwy, nim przeznaczysz ją do utylizacji.
10. Każdy Polak ma prawo wyeksponować flagę państwową/ narodową. Może zrobić to na budynku, w oknie oraz na balkonie.
11. Ważne, by szerokość flagi narodowej nie była mniejsza niż 1/3 drzewca, na którym jest powieszona. Szerokość flagi państwowej nie może także przekraczać ½ jego długości.
12. Drzewiec (metalowy lub drewniany kij służący do wieszania flagi) umieszcza się pod kątem 45 stopni za pomocą specjalnego uchwytu, przytwierdzonego do ściany budynku.
13. Możesz także wywiesić flagę poziomo na balkonie albo w oknie.
14. Jeśli decydujesz się wywiesić flagę państwową przed domem, przy wejściu do budynku, powinieneś umieścić ją na wysokości górnej framugi drzwi.


Pojęcie flagi narodowej użyte jest tutaj zamiennie z pojęciem flagi państwowej. W profesjonalnym nazewnictwie rządowym występuje jednak rozróżnienie między tymi pojęciami, którego w tym artykule ze względu na popularne w społeczeństwie nazewnictwo nie uwzględniono. Więcej na: https://www.gov.pl/web/mswia/miniprzewodnik-bialo-czerwona

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/miniprzewodnik-bialo-czerwona

(dostęp dnia 29.04. 21 r.)